گروه پیشتازان مهندسی مکانیک و هوافضا
سایت تخصصی مهندسی مکانیک و هوافضا
 
تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم خرداد 1392


آیرودینامیک Aerodynamics یا معادل فارسی آن هواپویش شاخه ای از علم دینامیک است که به بررسی رفتار و حرکت هوا و تاثیرات آن بروی اجسام جامد می پردازد. در طراحی اجسامی که هوا به هر نحوی روی آنها تاثیر می گذارد، محاسبات و شبیه سازی های آیرودینامیکی نقش به سزایی دارد و بیشترین کاربرد آن در حوزه هوافضا می باشد. جایی که این علم در طراحی و ساخت انواع هواگرد، هواناو ، موشک و... حرف اول را می زند. در سایر صنایع همانند طراحی خودرو، پل، آسمان خراش، توربین های بادی و گازی، سیستم های تهویه، توپ های ورزشی و ... نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.ادامه مطلب...
ارسال توسط فرشید نظری
 
تاريخ : چهارشنبه بیست و دوم خرداد 1392

در این پست قصد داریم بیش از 50 مکانیزم مکانیکی را که در قالب فلش شبیه سازی شده است، را برای دانلود قرار دهیم. این فایلها کمک حال درس طراحی مکانیزم ها بوده و برای فهم و درک نحوه ی کارکرد آنها بسیار مفید است.
ادامه مطلب...
ارسال توسط فرشید نظری


قطعه ایی مثلثی شکل که در دو سر بال هواپیماها دیده می شود وینگلت Winglet یا وینگتیپ Wingtip نام دارد.این قطعه بیشتر در هواپیماهای مسافربری Civil از نوع بال پایین به کار می رود. طراحی اولیه وینگلت ها از بال پرنده هایی نظیر عقاب و کرکس که در ارتفاع بالا بدون هیچ تزلزلی پرواز می کنند، نشات گرفته است.شاید خیلی پیش آمده باشه که دلیل وجود این وینگلت ها در دو سر بال های یک هواپیما برای شما سوال ایجاد کرده باشد.حال واقعا دلیل وجود این وینگلت ها چیست؟برخی از مسافران یا مردم دلیل وجود این وینگلت ها را چیزی جز داشتن ظاهری زیبا و محل درج لوگوی شرکت هواپیمایی نمیدانند.شاید این فکر برای افراد حرفه ای در هوانوردی امری خنده دار باشد ولی این طرز فکر مبتدیانه تا حدودی جزئی از هدف ایجاد وینگلت بوده است.ادامه مطلب...
ارسال توسط فرشید نظری
 
تاريخ : شنبه هجدهم خرداد 1392
در این پست آخرین سیلابس دروس مهندسی مکانیک در دوره کارشناسی پیوسته که توسط وزارت علوم،تحقیقات و فناوری تصویب شده است را قرار داده ایم.از مهمترین تغییرات این سیلابس می توان به حذف گرایش های عمومی و در عوض اضافه شدن 11 گرایش یا سبد تخصصی شامل هوافضا، مکاترونیک، بیومکانیک، خودرو، نیروگاه و انرژی، تاسیسات، حرارت و سیالات، طراحی مکانیکی، ساخت و تولید، سیستمهای دینامیکی و کنترل و مکانیک جامدات اشاره کرد.

ادامه مطلب...
ارسال توسط فرشید نظری
 
تاريخ : شنبه هجدهم خرداد 1392هواپیماها از دیدگاه کلی به چهار دسته اصلی طبقه بندی Classification می شوند:


1) هواپیماهای نظامی Military Aircrafts

2) هواپیماهای حمل و نقل غیرنظامی Transport Aircrafts

3) هواپیماهای عمومی هوانوردی General Aviation Aircrafts

4) هواپیماهای بدون سرنشین Unmanned Aerial Vehicle


که در ادامه مطلب جزئیات بیشتری از هر دسته بیان می شود.ادامه مطلب...
ارسال توسط فرشید نظری
 
تاريخ : شنبه چهارم خرداد 1392
این هم از جدیدترین ویرایش کتاب فوق العاده دینامیک مریام از انتشارات WILEY امریکا.من به نوبه خودم عاشق این کتاب بسیار زیبا هستم!
ادامه مطلب...
ارسال توسط فرشید نظری

اسلایدر